UURINGU KIRJELDUS
1a.Uuringu nimi eesti keeles
Elutingimuste uuring Eestis 1999
1b. Uuringu nimi inglise keeles
Study of Living Conditions in Estonia 1999
2. Finantseerimise allikad

3. Uuringu läbiviijad: projekti juht (vastutav täitja) ja uurimisgrupi liikmed.
Kutsar, Dagmar Marksoo Ülle
4. Uurimisgrupi postiaadress, telefon, faks, e-post.

5. Uuringu eesmärk, uurimisprobleem, uurimisobjekt
Kordusuuring 1994 aasta uuringule on läbi viidud kolmes Balti riigis. NORBALTi küsitlused annavad uut ja poliitikakeskset informatsiooni elutingimuste kohta kolmes Balti riigis, keskendudes leibkondade vaesusele, majanduslikele ressurrsidele, eluasemele ning ümbritsevale keskkonnale; tööturule (töötus ja töötingimused) ja elanikkonna haridustasemele, sotsiaalsele integreeritusele, tervisele (kontaktivõtt tervishoiuasutustega, tervisekindlustuse olemasolu, tasuta hooldamine jne), kuritegevusele ning inimeste turvatundele. 1994 ja 1999 aastal läbi viidud uurimustes sisalduvate sarnaste küsimuste olemasolu (Leedus isegi alates 1990-91 aastatest) annab võimaluse võrdlusanalüüside teostamiseks nii ajalises dimensioonis kui ka Baltimaade lõikes. Veelgi enam, kuna uurimus on üles ehitatud Skandinaavia elutingimuste uurimuste eeskujul, siis võrdlev analüüs võib haarata ka neid maid. NORBALT II küsitlus toimus 199 aasta lõpul paraleelselt kõigis Balti riikides, kogudes informatsiooni üle 10 000 leibkonna ja ligi 25 000 indiviidi kohta. Täpsem info elutingimuste uurimusest NORBALT on kättesaadav interneti aadressil http://www.fafo.no/norbalt/
6. Kas uuring on seotud õigusloome ja/või arengukavade koostamisega. Seose olemasolul palun tuua välja konkreetsed õigusaktid/arengukavad, mille koostamisel uuringumaterjalid on kasutamist leidnud.

7. Põhilised uurimisteemad (infoblokid)

8. Andmete kogumise aeg
Uuringu toimumise aeg: 1999 Uurimisandmete kogumise aeg:
NB! Kui uurimistegevuse käigus uusi andmeid ei kogutud, polnud vaja vastata teemade 9-11 osas.
9. Valikumeetod ja valimi moodustamise lühikirjeldus (valikuuuringu korral).
1) Uuringu üldkogumi moodustavad kõik Eestis elavad leibkonnad; 2) Eelarve võimaldas võtta valimi mahuks 5500 leibkonda; 3) Kõik Eesti vallad, mida oli valimi moodustamise momendil 254, jagati 35 ossa e. kihti. Valimi moodustamise esimesel etapil valiti igast kihist 1-5 valda suurusega võrdelise kaasamistõenäosusega; 4) Valimi moodustamise teisel etapil valiti esimese etapi valimisse sattunud valdadest isikud. Need isikud määrasid küsitlemisele kuuluvad leibkonnad e. leibkondade valimi. Uuringu küsimustik koosnes kahest osast: leibkonna küsimustikust ja 18-aastase või vanema leibkonnaliikme küsimustikust. Seetõttu valiti kolmandal etapil valimisse sattunud leibkonna täiskasvanud liikmete hulgast (18 aastased või vanemad) juhuslikult üks liige, keda nimetame valimisjärgseks isikuks.
10. Andmete kogumise meetod(id) ja valimi realiseerimine
Andmete kogumise meetod: ankeetküsitlus Statistikaameti küsitlejatega. Vastavalt Eesti administratiivjaotusele jagati Eesti valdade üldkogum 35 kihti. Esimese astme valikuobjektideks oli 254 Eesti valda, millest valimisse võeti 90. Suured linnad Tallinn, Tartu, Pärnu, Viljandi ning Narva ja Kohtla-Järva koos moodustasid igaüks omaette kihi. Kihtides, kus oli rohkem kui üks vald, võeti valim rahvaarvuga võrdeliste kaasamistõenõäosustega. Esimese etapi valim koosnes seega 5 suurest linnast, 19 linnast (44% kõigist 49 linnast) ja 66 maavallast (33% kõigist 199 maavallast). Linna (v.a. suured linnad) keskmine elanike arv oli 18 200 ja maavalla keskmine elanike arv 2200.
11. Kodeerimisjuhend

12. Viited peamistele publikatsioonidele, milles on avaldatud uurimistulemused
http://www.fafo.no/norbalt/lc5yearslater.pdf (Living Conditions in Estonia Five Years Later (1,51MB))
13. Uuringuga seonduvad võtmesõnad (vabas vormis)

14. Käesoleva kirjelduse koostaja nimi ja kontaktinfo: aadress, telefon, faks, e-post.

15. Kirjelduse koostaja seos uuringuga (nt uurimisgrupi juht, uurimisgrupi liige, tellija esindaja vms)

ESTA/ESSDA VANA ID: 99000212 (vaata siit skännitud PDF formaadis originaalankeeti)
ESTA/ESSDA UUS ID: 2009199900162
 
TAGASISIDE

Juhul kui Teil on kommenteerida või anda lisainfot selle uuringu kohta, siis palun kirjutage siia: